הקשבה במשחק במרפאה לפני חיסון שפעת

היום לקחתי את הילדים לקבל חיסוני שפעת. בזמן שהמתנו לתורנו, רועי בן החמש שאל אותי המון שאלות על הזריקה וכמה היא כואבת. ניסיתי להדגים לו באמצעות צביטה קלה על היד שלו כמה כואב זה יהיה והוא ניסה לצבוט אותי חזרה בעליזות. הגבתי עם "אייי" מוגזם שהצחיק אותו מאוד. מכאן התפתח משחק משעשע בו הוא מנסה לצבוט אותי ואני מגיבה כאילו הכאב הוא בלתי נסבל – בפרצופים "מלאי סבל" ובקריאות כאב.

כמו תמיד ב'הקשבה במשחק' ניסיתי לקחת את התפקיד של החלשה, החוששת, זו שמפחדת מה"זריקות" שהוא חילק לי. הוא צחק עוד ועוד ושחרר את המתח הרב סביב מה שעומד לקרות. הרגשנו מחוברים ועליזים וחיכינו כולנו לתורנו.
בכסא מולנו ישב ילד כבן שש, שבכה וצעק. כאשר הגיע תורו והאחות התקרבה אליו, הוא החל לזעוק וניסה להימלט מידיה של אימו. אמא שלו ניסתה באותו זמן לשכנע אותו שהזריקה אינה כואבת כלל. לאחר מספר דקות של מאבק האם אחזה בו בכוח והוא קבל את הזריקה כשהוא בוכה בכל כוחו.
אני ישבתי בכסא ממול כדי לקבל את הזריקה. אחת האחיות בקשה מהילדים שלי לעבור לצד השני של החדר כדי שהיא תוכל לעבור ביתר קלות. הם ניגשו לצד השני והאחות המופתעת אמרה כמה "נעים שהם משתפים פעולה כך". ואני חשבתי לעצמי שילדים שמרגישים מחוברים ורגועים יכולים להקשיב ולשתף פעולה ללא קושי...
לאחר שאני קיבלתי את הזריקה, החלפנו מקומות ורועי ונוגה קבלו את הזריקה כל אחד בתורו. הם ישבו רגועים, התלוננו מעט על הכאב ברגע הזריקה ובזה זה נגמר.
כעת נכנסו לחדר אמא עם ילד כבן שנתיים, מלווה בסבא וסבתא. הילד בכה מאוד והשתולל בידיהם. בדיוק הגיע תורה של מאיה שלי בת השנתיים לקבל את הזריקה. החזקתי אותה על ברכיי, הסברתי לה מה עומד לקרות ושהזריקה תכאב אבל לזמן קצר. היא קבלה את הזריקה ופרצה בבכי. הקשבתי לה וחזרתי בנימה רגועה על כך שזה אכן כואב אבל יכאב פחות תוך זמן קצר. לאחר בכי שנמשך דקות בודדות היא ירדה מברכיי והצטרפה לאחיה כאילו דבר לא קרה. כל התהליך היה רגוע ושונה מאוד ממה שקרה בכסא הסמוך לנו.
נוגה בת השמונה גם שמה לב ושאלה אותי:" אמא, איך זה שאפילו ילדים הגדולים מרועי ומאיה מתנהגים כך?" זה הוביל אותי לחשוב שאני מודה על כך שיש לי את כלי ההקשבה בחיי ובהורות שלי. מאחר וילדים שמקבלים הזדמנות לשחרר את הפחד והמתח סביב חוויה מאיימת, ילדים שיכולים לבכות כאשר כואב להם ויש מישהו שיקשיב להם – אלו הילדים שיפתחו אמון באנשים אחרים ויוכלו להתמודד עם מצבים מאתגרים בעתיד.